Széchenyi 2020

Projekt leírása:

A projekt megvalósításának célja három tesztelt prototípus elkészítése volt:

1. Kalibráló szett a hagyományos F-2 zsengeségmérő készülékek kalibrálásához

A meglévő műszer, amelyet a konzerv- és hűtőipar a zöldborsó nyersanyag átvételi eszközeként (az átvételi ár meghatározására és az optimális késztermék minőségbiztosítására) használ, hosszú évek óta stabil piaccal rendelkezik hazai területen és a környező országok borsótermesztői régióiban. A műszert alkatrészt előállító alvállalkozók bevonásával, de saját összeszereléssel állítjuk elő. A zöldborsó szezon kezdete előtt a készüléket kalibrálni kell, amelyet eddig egyetlen helyen, nálunk, a K+F Konzervkutató Kft-nél lehetett megrendelni. Főleg a külföldi partnerek esetén jelentett a kalibrálás nehézséget, mivel a műszerek Magyarországra utaztatása, időben és pénzben egyaránt megterhelő volt. A kalibráló szett kifejlesztésével a zsengeségvizsgáló készülék szervízelése kedvezőbbé vált azáltal, hogy a műszer tulajdonosa saját hatáskörben végezheti az évenként szükséges kalibrálást. Emellett a szett felkínálhatóságával az alapműszer keresettsége is megnőtt.

2. Az új, digitális kijelzésű, elektromos meghajtású, egyenfeszültségű zsengeségmérő műszer, az ún. F-SZ4 készülék, mely a szántóföldi és laboratóriumi mérésekre egyaránt alkalmas

A zsengeségmérő fejlesztésével a konzerv- és hűtőipar, valamint mezőgazdasági partnereiket számára elérhetővé vált egy minőségi átvételt biztonságosabbá tevő készülék. A termőföldön történő mérésekkel jobban garantálható az optimális érettségű zöldborsó-beszállítás ütemezése és a reális átvételi ár alapjául szolgáló mérési adat is pontosabbá vált.

3. Gőzvákuumzáró kisgép üveges konzervek zárásához, gőzfejlesztővel

A konzerviparban a tartósítás alapelve, hogy az előkészített élelmiszer nyersanyagot hermetikusan zárt edényzetben magas hőmérsékleten csírátlanítják. A két legfontosabb tényező a tökéletes zárás és a kellő hőkezelés. A zárásbiztonságot a legmodernebb módon úgy lehet biztosítani, hogy a zárás pillanatában gőzt fúvatnak a megtöltött üveg szája és a záróelem (lapka) közé, majd zárás után a lecsapódó gőz az üveg belsejébe vákuumot hoz létre. Ezáltal a lapka szorosabban zár, valamint a levegő kiszorításával az oxidatív elváltozások kizárhatók. A nagyiparban már kötelezően alkalmazandó eljárást a farmergazdaságok eddig nem tudták alkalmazni, mert gőzvákuumzárógép a kisgép szektorban nem volt elérhető. A kifejlesztett gép gőzfejlesztővel egybeépítve alkalmas kb. 600 üveg/óra kapacitással bármilyen szájátmérőjű, illetve eltérő formájú üveg lezárására.

A támogatás mértéke: 65%

A projekt befejezésének dátuma: 2019. január 22.